Tuvalet Alışkanlığı Sürecinin Sonlanması 3.AŞAMA Bitiş

4

Eğer önceki yazılarımı henüz okumadıysanız, başlamadan önce aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

1.AŞAMA- Ön Hazırlık: Tuvalet Alışkanlığına Başlamadan Önce Neler Yapabiliriz?  

2.AŞAMA-Başlangıç: Tuvalet Alışkanlığı Sürecinin Başlaması 

Daha önceki yazılarımda“Tuvalet Alışkanlığı” sözcüğünü sıklıkla kullandığımı farketmişsinizdir.Ancak bu zamana kadar yaptığımız şeyler aslında hep tuvalet alıştırmalarıydı.

Şimdiye kadar , çocuğumuzu bu sürece hazırladık. Bazen kazalı bazen kazasız günlerimiz oldu. 15 günde ortalama bu sürecin en azından bezsiz yaşamın farkına vardılar. Süreç olumlu bir şekilde ilerledi ise bir aya kadar bu süreye alıştıklarını düşünebiliriz.

Alıştılar derken herşey bitmiyor tabi ki …

-Tuvaleti geldiğini bazen siz anlıyorsunuz bazen o söylüyor,

-Dışarı çıktığınızda bazen yapıyor bazen yapmıyor..

-Gündüz bir sıkıntı yaşamazken gece altına kaçırıyor veya tam tersi yaşanıyor,

-Eve birileri gelince işler değişebiliyor,

-Yani genel olarak temel alışkanlık becerilerinin farkına varmış oluyor. 

Peki ya sonra ?

“3. Aşama da Tuvalet Alışkanlığı Sürecinin Sonlanması”  dediğimizde artık çocuğunuz size ihtiyaç duymadan kendi başına bu işi yapabiliyor olmasıdır.

Okul öncesi dönem çocukları bir çok beceride kendini geliştiriyor olsa da ilkokula başladıklarında karşımızda çok daha farklı bir çocuk görebilirsiniz.

İlkokula gelene kadar bu süreç nasıl gelişiyor, III.Aşamada başımıza neler geliyor bir bakalım..

DIŞ MEKANLAR:

Küçük çocuklar düzeni sever. Evdeki işleri çarşıya götürmek isterler. Ancak evdeki işler bazen çarşıya uymaz. Örneğin dış mekanda bir tuvalete gittiğinizde o tuvaleti kabul etmeyebilir. Kendine ait taşınabilir bir tuvaleti kullandığınızda bulunduğu yer ona güven vermiyorsa kendine ait olan bu tuvaleti de kullanmayı reddedebilir. Sonra dışarda yaşanan kazalar başınıza gelebilir. Bu durumda şunu düşünebilirsiniz. “Ayy çocuk ne güzel evde bu işi yapıyordu, ne oldu acaba, niye yapmıyor, off başa mı sardık….” Eğer bunları düşünüyorsanız kafanızdan bunları atın. Bazen dış mekanlarda yaşanan kazaların normal olduğunu düşünün. Tuvalet alışkanlığı evde iyi bir şekilde devam ederken, çocuklar dış mekanlarda genellemekte zorlanabilir. Ona biraz daha zaman tanıyınız. Çişini tutamadığı için kaçırmış olabilir. Güven duymadığı bir ortamda kakasını tuvalet yerine altına bırakabilir. Hatta bütün gün kakasını içerde tuttabilir.

3 yaş ve sonrası çocukların çişini daha rahat tutabildikleri bilgisini de unutmayın.
Peki benim çocuğum 3 yaşında ve tutamıyor diyorsanız; çocuğunuzun bireysel farklılığından kaynaklanıyor olabilir. Sabırlı olun. Bu durumda neden altına kaçırdığını düşünün ve şu sorulara ve cevap bulmaya çalışın.
-Acaba çok sıvı mı tüketti?
-Dış mekanda tuvalete gitmekten hoşlanmıyor mu?
-O an ilgisini çeken başka bir şey var mıydı?
-Oyuna mı dalmıştı?
-Tuvalete gittiği yer onu rahatsız mı etti?

KAZALAR:

Sürecin aslında iyiye doğru gittiğini gözlemleyebilmemizde “kazaların azalması” annelere önemli ipuçları verir. Uzun bir süre kaza yaşanmayabilir ve anne için herşey yolundadır. Sonra bir anda arka arkaya kazalar gelebilir.
Kazalar süreçte yaşanabilir. Nedenleri ise aile içinde aranmalıdır.
Panik yok! İşte burada ailelerin yapması gereken tek şey bazı sorulara cevap verebilmeleridir:
-Bu arada neler oldu?
-Yeni bir eve mi taşınıldı?
-Okula mı başladı?
-Okul mu değiştirdi?
-Aile içi çatışmaların yoğun olduğu bir dönem mi?
-Çocuk bir şeyden mi korkuyor?
-Evde yeni misafirler mi var?
-Kardeşi mi oldu?
…….vb.

Kazalarla ilgili olarak şunlardan kaçınmalıyız:
Ben sana kaç kere söyledim,
-Neden çişini/kakanı altına yaptın?
-Şimdi her taraf pis oldu.
-Herkese bu yaptığını söyleyeceğim.
-Pis çocuk oldun.
…..vb.

Bu soruların veya söylemlerin size bu süreci tamamlamanızda hiçbir faydası olmayacağı gibi yeni sorunları da beraberinde getirecektir.

Peki kazalar karşısında nasıl bir tutum sergileyeceğiz?

“Evet, ara sıra kazalar yaşayabiliriz. Şimdi üzerini değiştireceğiz”
Eğer kakayı altımıza kaçırdıysak; “Külotumuzdaki kakaları evine götüreceğiz ve bay bay diyeceğiz. Çünkü kakaların evi burası. Bir dahaki sefere önceden çişin veya kakan geldiğinde söylersen seni tuvalete götürürüm.” şeklinde açıklamalar sakin bir şekilde yapılabilir.

KİŞİSEL BAKIM VE TEMİZLİK:

Çocuklar ortalama 2-3 yaşlarında basit bir şekilde ellerini yıkayabilir ve ellerini kurulayabilir. Ancak beden temizliklerini yapmak için çaba gösterseler de , yarım yamalak yapabilirler. Çocukların ilkokula gelinceye kadar bu becerileri geliştirilerek desteklenmelidir. Çünkü okul zamanında ona yardım edebilecek tek kişi kendisidir.
Ayrıca çocuklar kıyafetlerini rahatlıkla giyip çıkartmaları 5-6 yaşlarında mümkündür. Bu zamana kadar bazı kıyafetlerini kendi başlarına çıkartsalar da giymekte zorlanabilirler. Çocukların bu dönemde rahat kıyafet giymeleri bu becerilerinin gelişmesine destek olacaktır.

Biz Ne Durumdayız?

1. ve 2. Aşamada neler yaptığımızı detaylı olarak sizlerle paylaşmaya çalıştım. 2. aşamada Sürecin Başlaması ile ilk 3 gün ve ilk 15 gün önemli zamanlardı. Çünkü bu durumda kazaları sıklıkla yaşadık. Bir aya kadar herşey yoluna girdi. Bu arada dışarı çıktığımız zamanlar oldu. Dış mekanlarda tuvaletini yaptı ancak söylemedi..Tuvaletinin geldiğini farkettiğim an onu tuvalete götürdüm. Zamanla dışarda ve arabada da tuvaletini söyledi.

Yaklaşık bir aydır 3. aşama dönemini yaşıyoruz. El yıkama ve kurulama becerilerini her zaman desteklesem de kendi bedeniniz temizlemede henüz çok küçük olduğundan dolayı temizliği ile ben ilgileniyorum. Küçük çişini yaptığında peçete ile kendini temizlemesi üzerinde duruyorum ve bu sürede işi bittikten sonra klozetten kendi başına inmeyi öğrendi. Çişini/tuvaletini yapacağı zaman son ana kadar tuttuğu için kıyafetlerini çıkarma üzerine çok fazla duramadım. Ancak yavaş yavaş giyme üzerinde duruyorum , bu konuda bir yol katetemedik 🙂

3 yaşından sonra kıyafetlerini çıkarmada daha iyi performan sergileyeceğini düşünüyorum. Kendi başına tuvalete gitme isteği de bu döneme denk gelebilir. 4 yaşından sonra biraz daha rahatlayacağım 🙂

Sanırım en rahat dönemimizi, 6 yaştan sonra yaşayacağım 🙂

Bu sürede bana düşen iş; onun bağımsız yapabildiği becerileri desteklemek 🙂

Son olarak;

 • Tuvalet alışkanlığının olumlu bir şekilde sürmesinin desteklenmesi İlkokula gelinceye kadar devam eder.
 • 5 yaşına kadar çocukların gece-gündüz altına kaçırmaları söz konusudur. 5 yaşından sonra altına kaçırmalar sıkça gözleniyorsa uzman desteği almanızda fayda var.
 • Bu sürecin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesinde “ebeveyn tutumları” birinci derecede önemli rol oynar.
 • Tuvalet Alışkanlığı 3 günde değil 3 aşamada kazanılır. Her bir aşama bir sonraki aşamayı olumlu veya olumsuz etkileyebilir.
 • Çocukların yeni yerlerde, tuvaletlerin nerde olduğunu bulması ise hayat boyu sürer. Hadi itiraf edin, hala bilmediğimiz yerlerde WC yazısını göremeyip orada olan birilerine sormuyor muyuz:)

 

Bu süreci keyifli hale getirmek sizin elinizde:)

Sevgiler..

 

About Author

4 yorum

 1. İyi günler. Oğlum 32 aylık ve ben sizin yazılarınızı okumaya başladıktan sonra tuvalet eğitimine başladım. Yarınla beraber 15. Günümüzü dolduracağız. Ben tuvalete götürmediğim zamanlarda yani onu kendine bıraktığım zamanlarda altına kaçıryor ama tuvalete götürürsem yapıyor. Bazen tuvaletten indirdiktan 20 dakika sonra 20 dakika arayla yapmaya başlıyor. Kakası içinde aynı şey geçerli. Tuvalete götürebilirsem orada yapıyor yoksa küloduna yaptığıda oluyor. Bu zamana kadar hiç çişim geldi demedi ama farkındalığı arttı. Mesela önceleri yerde otururken çişini yapsa farketmiyordu ama şimdilerde farkediyor ve şimdi çişini yaparken anne bak çişimi yapıyorum diyor. Sizce ne zaman kendi söylemeye başlar? Bu arada bu sürece başladığımdan beri geceleri sabah kuru uyanmadığı için geceleri o uykuya daldıktan sonra onu bezliyorum. Uyanmadan bezini açıyorum. Biraz daha bilinçlendikten sonra geceleri bezlememeyi düşünüyorum. Ne tavsiye edersiniz? Ne zaman kendi söylemeye başlar?

  • Her çocuğun çişini söyleme zamanı farklı olabilir. Söylediğiniz gibi farkındalığı arttıysa sabırlı olun. Zamanla çişinin geldiğini söyleyecektir. Birlikte tuvalete gittiğinizde , Çiş geldi şimdi çişimizi tuvalete yapacağız, şeklinde olayları betimleyin. “Çiş gelince tuvalete gidilir” bilgisi zamanla çişi geldiğinde söylemeye dönecektir. “Çişini söyleseydin bak altına kaçırmazdın, çişini neden söylemedin ?” gibi olumsuz ifadelerden kaçınarak sakin kalmaya çalışın. Altına kaçırdığı zaman onunla çatışmaktan kaçının. “Bir dahaki sefere çişini söylersen seni tuvalete götürürüm” bilgisini verin. Siz onun çişinin geldiğini farkederseniz tuvalete götürün ve zamana bırakın.

 2. Sibel Hanım merhabalar. 4,5 yaşında bir yeğenim var. Bezi bırakalı 1 seneden biraz fazla oldu bildiğim kadarıyla. Çişini kendi kendine tuvalete gidip yapabiliyor. Bezi bıraktıklarından beri geceleri altına hiç kaçırmadı. Ancak kakasını halen altına yapmakta inat ediyor. Kesinlikle tuvalete gitmeyi reddediyor. Babası kakasını tuvalete gitmesi karşılığı bazı ödüller koyuyor. Bu durumlarda tuvalete gitmeyi kabul ediyor ancak gidip oturuyor oturuyor yapmadan geliyor. Ama altına da yapmıyor, birkaç gün boyunca kabız oluyor ve yine hiç bir şekilde kakasını tuvalete yapmıyor. . Ayrıca bu zamanlarda babasını sevmediğini gitmesini istediğini söyleyip duruyor. Eylül de anaokuluna başladı (yarım gün – öğleden sonraları gidiyor). Okula gitmeden önce evde kakasını altına yapıyor, temizlettiriyor ve öyle okula gidiyor. Okulda da öğrendiğimiz kadarıyla sadece çişini yapıyormuş. Konuşmaya da biraz geç başlaması nedeniyle fazla üzerine düşmek istemediler ancak şimdi de ne yapacağımızı bilmiyoruz 🙁

  • Merhaba öncelikle kabızlığı ile ilgili fizyolojik bir sıkıntısı olup olmadığına dair doktorunuza başvurun. Eğer psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa aile tutumlarının gözlenmesi gerekiyor. Çocuğun kakasını tuvalete yapmamasının nedenlerini bulabilmek adına bulunduğunuz yerden “uzman desteği” almanızı öneririm.

Leave A Reply