Tuvalet Alışkanlığı Sürecinin Başlaması 2.AŞAMA- Başlangıç

20

Tuvalet Alışkanlığı Sürecinin Başlaması

II.Aşama- Başlangıç

Şimdiye kadar tuvalet alışkanlığı sürecine başlamadan önce neler yapabileceğimizi  bir önceki yazımızda sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Yazıyı daha önce okuyamayanlar BURAYA tıklayarak bir önceki yazımıza ulaşabilirler.

En zorlu sürece başlıyoruz o zaman 😉

1. Gece ve Gündüz Bırakmaya Karar Verme

Çocuğunuz ve siz bu sürece hazırsınız. Bütün ön hazırlıklarınızı yaptınız. Başlamadan önce karar vereceğiniz ilk şey gece -gündüz aynı anda mı bırakılmalı yoksa önce gündüz sonra gece mi bırakılmalı?
Çocuğunuz sabahları kalktığında kuru ise, gece bu alışkanlığı kazanma sürecine hazır olduğunu gösterir. Sabah bezini kontrol ettiğinizde bunu kolaylıkla fark edebilirsiniz. Eğer bezinde farketmekte zorlanıyorsanız bir gece külot giydirerek durumu gözlemleyebilirsiniz.

Gece-gündüz aynı anda bırakmaya karar verdiyseniz süreç yorucu olsada sonuçları daha kısa sürede alabilirsiniz. Bazı çocuklar aynı anda bu süreci geçirmeye direnç gösterebilir. Çocuğunuzun hazır bulunuşluluğunu göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

BİZ NE YAPTIK?

Sabah bezini kontrol ettiğimde bazen ıslak bazen kuru oluyordu. Bu durum akşam yatmadan önce aldığı sıvının azlığı ve çokluğu ile bağlantılı olduğunu düşündüm. Bu nedenle normal sıvı tüketimi olduğu bir akşam sadece şortla yatırdım ve kuru kalktığını farkettim. Hal böyle olunca, gece-gündüz aynı anda bırakmaya karar verdik. Gece-gündüz alışkanlığını aynı anda kazanmaya başlaması hem benim hem oğlum açısından yorucu olacaktı. Bunun farkındaydım ve aralarda kahve molaları ve sevdiğim aktiviteleri yaparak stresimi aza indirmeye çalıştım. Oğlumla da en sevdiği oyunları oynayarak, şarkıları söyleyerek zaman geçirmeye çalıştım.

2:  Beze Veda

Beze veda etme zamanı geldi. Bu anı oyunlarla geçirmeniz ve kendi kendisinin bırakması için onu teşvik etmenizde fayda var. Böylece çocuğunuza yardımla da olsa karar verme fırsatı sunmuş olacaksınız.

BİZ NE YAPTIK?

Beze veda etmemiz bizim son paketle başlamıştı. Bez paketimiz yarıya geldiğinde şunları söylemeye başladım. “Bu paketten başka bezimiz yok bundan sonra bir adet külot göstererek bunu giymeye başlayacağız” Nasıl bir sürece başlayacağını kestiremeyen oğlum “tamam, oldu” şeklinde tepkiler veriyordu. Bez paketi bitinceye kadar ara ara hatırlattım. Tatil dönüşü bir kaç gün evimize alıştıktan sonra bir gün oğluma tam bezini değiştireceğim vakit “Aaaa, Başar bak bezin bitmiş, şimdi ne yapacağız” dediğimde bana “külot” dedi. Burada anladım ki ön hazırlıkların meyvesini topluyorum. Bezi çıkardık ve oğlumun eline verdim. Doğru çöp kovasına gitti ve bezini kovaya attı. Hoşçakal bez, diyerek bezimizi sonsuzluğa gönderdik 🙂
Genelde tuvalet alışkanlığı süreci sabahtan başlar. Biz son paketimiz bitince bu işe başlayacağımıza karar verince, sürecimiz öğle zamanı başladı. Bu durumun bir dezavantajını yaşamadım. Çünkü bezi çöpe attığımız anda sürece “merhaba” dedik.

3. Alıştırma Oyunları

Alıştırma oyunları süreci eğlenceli hale getirmektedir. Şarkılar, tekerlemeler, uydurma şarkılar, en sevdiği oyunları sürece dahil etme vs. gibi çocuğunuzun ilgisini çekeceğinizi düşündüğünüz herşey sürece dahil olabilir.

Oyunları daha öncesinden oynayarak çocuğunuzun tuvalete karşı olan ilgisini de arttırabilirsiniz. banyo oyunları ile başlayıp tuvalet alıştırma oyunları ile devam edebilirsiniz.

BİZ NE YAPTIK?

Valla bu oyun sürecinde neler yapmadık ki 🙂 Bedenini farketmeye başladığından bu yana banyo oyunlarının yanı sıra tuvalete alıştırma oyunlarını da dahil ettik.

Boyalı Külot Oyunu:

Külotlarla daha önce tanıştığımızdan bahsetmiştim. Sürece başladığımız gün son bezini çıkarmadan ilk oyunumuz şu oldu : Oğlum sayıları çok sevdiğinden kumaş kalemleri ile külotlarımıza numara verdik. Sonra külotları sırayla dizdik.

imageimage

Ona da bir kalem vererek külotların üzerini boyamasına izin verdim. Tabi onun için kolay olmadı. Çünkü sürekli külotlar elinin altından kayıyordu. Başarısız olduğu durumda hemen vazgeçen bu yaş grubu ile oyunun bu kısmını kısa tuttuk.

image

 

Sonra bezi çöpe attık ve 1 numaralı külotu bulup giydik 🙂 Çok hoşuna gitti. Sizde çocuğunuzla ilgili böyle bir şey yaparken kalemlerle boyamak yerine stickerları da külotun üzerine yapıştırabilirsiniz. Yeter ki, çocuğunuzun hoşlandığı bir şey olsun:) Oyunu geliştiren başka bir öneri daha: Atletlerine de aynı şeyi yapıp atlet külot eşleştirme oyunu da oynayabilirsiniz 🙂

Gülümseyen Fayans Oyunu:

Adaptör kullanarak başladığımız için klozete oturduğumuzda fayanslara yapışan oğlumun hoşuna giden nesnelerden oluşan stickerlardan aldım. Evalardan yapılmış üzerinde daire kare kalp yıldız olan stickerlarla çok eğlendi. Uzun süre tuvalette oturmasını ve oyalanmasını sağladı.

image
Farklı malzemelerde kullanabilirsiniz.

Bizim diğer kullandığımız bir malzeme yine evaya benzer bir madde ile sayı ve harflerden oluşan büyük sembollerdi . Bu sembolleri önce suda yıkadık sonra yapıştırdık.

Suyla yapışması bizim için çok iyiydi. Çünkü yapıştırma toplama hatta kovaya basket atma gibi oyunlarla çeşitlendirdik.

image

Çişim Geldi Oyunu

Bu oyunu hem evde yaşayanlar hem de evde bulunan en sevdiğimiz hayvanlarla oynadık. Ön hazırlıklarda bahsetmiştim. Evde çişi gelen biri önceden söyleyip çiş yapmaya tuvalete gidiyordu. Lazımlık malzemesini de evdeki hayvanlarımız için kullandık. Önce onlara yemek yedirdik sonra lazımlıkta çişlerini yaptırdık. Sifonu çekermiş gibi yaptık, temizlendik ve doğru oyuna diyerek süreçte her gün (ilgi göstermesine bağlı kalarak) bu oyundan oynadık.

Çıkar-Giy Oyunu:

Bu oyunu külotumuzu çıkarırken ve giyerken oynadık. Böylece bağımsız giyinme becerilerine de şimdiden destek olmaya çalıştım. Önce çıkarma oyunu oynadık. belli bir kısmına kadar ben çıkardım sonrasını kendi çabasıyla çıkarmasına destek oldum. Resimli Külot Oyunu bu kısımda çok işe yaradı. Çünkü hangi numaralı külotu giyelim diyordum? 3 diyorsa 3 numaralı külotu bulup giyiyorduk. Giyinme, çıkartmaktan daha zor bir beceri olduğu için bu konuda akışına bırakıyordum. Külotunu çıkartma işinde onun desteğini daha çok alıyordum. Sonra kendisi çıkartmış gibi “Aferin külotunu kendin çıkartın “ diyerek pekiştiriyordum .

Bu oyunu çiş zamanı değil normal zamanda oynuyordum. Çünkü bu sürece yeni alışan bir çocuk için çiş zamanı bu oyunu oynarsanız çişli bir oyuna dönüşebilir 😉 Eğer çocuğunuz bu konuda gerekli beceriye sahipse çiş zamanı da oynayabilirsiniz. Bunun için bizim biraz zamana ihtiyacımız var 🙂

Şırıl Şırıl Akıyor Oyunu:

Eski yöntemi biraz uyarladım. Musluğu açarak su sesini duyması çocuğun çişini rahat bırakmasını sağlıyor. Ben de iki tane plastik bardağı klozette otururken oğlumun eline verdim. Bir bardaktan diğerine su aktardık.

image

Bende iki bardak aldım. Karşısında bende oynadım. Bu arada suyu içme suyu kullandım. Çünkü arada çok yoruldum biraz su içeyim diyordum , oğlum da beni taklit ediyordu. Arada çaktırmadan sıvı desteği de veriyordum. Çok eğleniyordu 🙂

 Herkes Çiş yapıyor?

Bu oyun daha çok görsellere dayalı bir oyun. Çiş yapan çocukların resimlerini göstererek resimleri hikayeleştiriyordum.
Yemeğini yemiş sonra tuvalete gitmiş
Uykusu gelmiş önce tuvalete gitmiş
Sabah uyanmış hemen tuvalete gitmiş vs…

Fayansta Basket Oyunu :

Çift taraflı bandı fayansta uzanabileceği bir yere yapıştırırsanız oradan kendisi söküp basket oyununu daha keyifli hale getirebilirsiniz.

image

Hatta daha uzun tuvalette kalması gerekiyorsa çift taraflı banda yapıştırması için ondan yardım alabilirsiniz. Biz, klozetin önüne banyo kovası koyarak onun içine basket atıyorduk.

Tuvalet Şarkılarımız: 

Tuvalet şarkılarını doğaçlama uydurduğumu söyleyebilirim. Hatta tuvalet ile ilgili rutin hareketlerimizi de uydurulmuş şarkılar içine koyarak çeşitlendirmeye çalıştım. Bunun yanında internetten bulduğum iki tane tuvalet şarkısından da faydalandım.

İşte bu şarkıların video klibi 🙂

KUKULİ’NİN TUVALET ŞARKISI

TOILET TIME IS FUN

Alıştırma Oyunları ile daha çok oyun yazabilirim ancak şimdilik bu kadar 🙂
Peki bu süreçte bütün zamanımız çiş kaka oyunları mıydı ?
Elbette hayır, çiş kaka dışında bir hayatımız olduğunu da hatırlatan normal rutin oyunlarımız vardı. Yatakta hoplamalar, ebelemece, legoları takma, şekillerle oynama vs …

Normal hayatınızdan bu süreçte hiç kopmayın, çünkü bu durumda hem siz hem de çocuğunuz bunalabilir.

4. Çiş ve kakayı yapma:

İlk günler biraz zor geçebilir. Buna hazırlıklı olmanızda fayda var. Sıvı desteği yaparak çocuğunuzu tuvalete götürmek iyi fikirdir. Ancak bazen tuvalete gitmeden önce, bazen tuvalette, bazen de tuvaletten kalktıktan sonra çişini yapabilir.

Tuvalete gitmeden önce yaparsa; Ayy biraz daha önce mi götürmeliydim diyerek kendinize kızmayın. Çocuğu hoooppp kucaklayarak kalanını da tuvalete yapsın diye acele etmeyin. Sakin olun çişini yapmasını bekleyin ve çocuğunuzu sakin bir şekilde temizleyin. Sonra oyuna yöneltin. Bu arada küçük bir mesaj verebilirsiniz. Bir dahaki sefere çişimiz tuvalete 🙂

Tuvalette yaparsa zaten istediğimiz bu 🙂 Neyse ödülümüz hemen veriyoruz.

Tuvaletten kalktıktan sonra yaparsa ; Ayyy biraz daha otursaydı tam denk gelecekti diye üzülmeyin bu durumu sesli sesli düşünmeyin.. Ah kızım vah oğlum şimdi tuvaletteydik niye oraya yapmadın, diye söylenmeyin. Sakin bir şekilde temizleyin. Sonra oyuna yöneltin. Bu arada küçük bir mesaj verin. Bir dahaki sefere çişimiz tuvalete 🙂

Küçük çiş kazalarını önlemek için size bir öneri :

Küçük bir defter ve kalem her an eliniz altında olsun tabi bir de saat … Anında kayıda alın 2 – 3 günde çiş rutinini oturtursunuz ve zamanı kollayarak çişe götürürsünüz.

Kaka yapma genellikle çişten sonra gelir. Tam tersi durumlar da söz konusudur. Kaka yapmak büyük bir efor gerektirir ve ilk kaka ile tanışması çocuğunuza keyif vermeyebilir, hatta bu durumdan korkabilir. İkinci kakayı gizli gizli yapabilir veya bir kaç gün yapmayabilir. Sabırlı olun.

BİZ NE YAPTIK?

Tatil döneminde bezini açtığım zamanlarda ortalığa yapma bazen normal tuvalete ayakta yapma gibi tesadüflerimiz oldu. Ancak en korkunç tesadüfümüz kakaydı.. Bir gün kaka yapacağının beden sinyallerini aldım. Tuvalete gidelim mi ? diye sordum . Bu arada ön hazırlık aşamasındayız. Ne olduğunun çok farkında değil. Normal tuvalete gittik ve oturur pozisyonda birlikte onun en sevdiği şarkıları söylüyorduk. Pat pat yere kakası düşünce çok korktu ve bacaklarını titrediğini gördüm. Anne bak kaka diyerek öğürdü ve sırtını dönüp koşması hala gözümün önünden gitmiyor. “Evet, bu senin kakan ve merhaba kaka, aramıza hoşgeldin” diyerek durumu normal karşıladım. Sonra kakayı tuvaletin deliğine hoşçakal diyerek gönderdik. Ama gönderirken oğlum beni taaaa uzaktan izledi. Temizlik işleri bittikten sonra oğlumu kucakladım ve “harika bir iş çıkardın.. Şimdi senin kakan evine gitti, oleyy” diyerek konuştum. Bu durum süreci kolaylaştırdı mı ? Hayırrrr… Çünkü tesadüfi olan kaka onun kabusu oldu. Daha sonrasında bezinde kaka görünce öğürmeye başladı. Tuvalete gitme davetlerini reddetti … Böylece tuvalete küstük. Peki süreç başlayınca bu devam edecek miydi?

Ben bu durum hiç yaşanmamış gibi devam ettim. Alıştırma oyunları ile tuvalete olan ilgisini arttırdım. Tesadüfi de kakaya yönelik farkındalığı gelişmişti ve artık kakasını çişten ayırabiliyordu sadece onu tuvalete değil dışarıya bırakmayı tercih ediyordu.

İlk günümüz son bezinin öğlen bitmesi ile başlayınca ilk gün için kaka hikayemiz olmadı. İlk günümüzde sıvı desteği ile tuvalette alıştırma oyunlarımızı keyifle oynadık. Bazen çişini yaptı bazen ise evin herhangi bir yerine yaptı. Bu arada kaçırmaları tuvalete yapmaları her seferinde kayıda aldım. Sıvı desteği ile ilk günümüzde 30-45 dakikada bir yapıyordu. İBu arada gündüz uykularımız yok. Oğlum yatmadan önce mutlaka süt içen biridir. İçemezse kıyameti koparır. Sürece başladığımızda akşam için planım hazırdı. Sütü içtikten sonra hemen uyutmayacaktım. Uykudan önce bir kez daha çiş denemesi yapacaktım. Öyle de yaptım. 1.5 saat sonra uyku zamanı gelince kıyameti kopardı. Çok ağladı. “Bugün sütümüzü içtik yarın yine içeceğiz” diyerek sakin bir şekilde her istediğinde tekrar ettim. “Hayır, hayır süt istiyorum” diye devam etsede sakinliğimi korudum ve uyuyakaldı. Sabah kalktığında kuru idi ancak tuvalete gidinceye kadar yolda altına kaçırdı. Bunlara alışacaktı biliyorum ama kaka ne olacaktı 🙂

İkinci gün kakayla tanışmamız öğleden sonrayı buldu. İki kere kaka sinyali verdiğinde onu tuvalete götürdüm ve yapmadı. Sandalyede oturduğum bir an arkama saklanarak ıkınmaya başladı. Bu anı hiç bozmadım. Müdahale etmedim. Çünkü kakasını bir şekilde yapmalıydı. Bu arada kakasını yapacağını tahmin ettiğim için altına külotunu giydirmemiştim ki tekrar bir tanışma anı yaşansın diye.. Arkamda ıkınırken kakası pat pat düştü. Dönüp hiç bakmadım. Bir heyecanla “anne bak kaka yaptım” dedi ve bu sefer öğürmedi, bacakları titremedi. İşte bu durum beni çok mutlu etmişti. “Aaaa merhaba kaka aramıza hoşgeldin” diyerek kakayla konuşmaya başladım 🙂 “Sen yolunu mu kaybettin evini bulamadın mı? Biz sana yardım edeceğiz ve seni evine götüreceğiz” diyerek bir hikaye uydurdum. Peçeteyle aldım oğlumun da tutmasını istedim birlikte kakayı evine götürdük ve hoşçakal diyerek sifonu çektik 🙂 Oğlumu gözlemledim ve rahat olduğunu görünce tamam doğru yoldayım dedim. Bir de olayın üstünden kısacık geçtik 🙂 Ve şimdi Başarın kakası evine gitti ve orada çok mutlu diyerek konuyu bir dahaki kaka merasimine kadar kapattık 🙂

Üçüncü gün, çiş rutini belliydi. İki saate bir çişe gidiyordu ve günde bir kez sabah kalkınca veya kahvaltısından sonra kakasını yapıyordu. Klozete her zaman denk gelmese de süreçten o da bende keyif alıyorduk…

Birinci haftamızda kakayı iki kere klozete yapmayı başarabildi. Bir gün boyunca tuttuğu oldu ve akşamları da külotuna bıraktığı zaman oldu. Her seferinde sakinliğimi koruyarak kakakı karşılama kakayla konuşma ve kakayı evine götürme rutinlerimiz devam etti.

Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim bir gün boyunca kakasını tuttuğu bir vakit elini sık sık makatına götürüp kaşıyordu. Açıp bakmak istemediğimde karşı geliyordu. En sonunda oyunla poposuna bakmayı başarabildim ve makatının etrafı kırmızı olmuştu. Bu durum onun kakasını rahatlıkla bırakmasına engel olabileceğini düşündüm. Eski yöntemlerden birini denedim. Pamuğu saf zeytinyağına batırarak poposuna sürdüm. Sonra oyun oynarken onu gözlemledim. Elini poposuna götürmeyi bırakmıştı ve yaklaşık bir iki saat sonra kakasını külotuna da olsa yapmıştı. O kadar rahatlamıştı ki…

Bu arada gece yatmadan 1-2 saat öncesinde sıvı tüketimini keserek geceleri de kuru kalmaya devam ettik.

Eee bu çocuklar çiş kakayı yapacak peki söylemeyecekler mi?

Sıra söylemede:)

5. Çiş ve Kakayı Söyleme

Bir eylemi yapmadan önce farketmek ve yapacağını söylemek küçük çocuklar için kolay değildir. Çişinin geldiğini anlamak fizyolojik bir olaydır ve bunu ifade etmek, haber vermesi gerektiğini bilmek  bilişsel ve dil gelişimiyle ilişkilidir.

Kendini ifade etmekte güçlük çeken çocuklar sözel olmayan bir dil kullanabilirler. Jest ve mimikleri ile ifade edebilirler. Örneğin ; pipisini tutma, yüzünü buruşturma, bacaklarını açma kaka yaparken hafifçe öne doğru eğilme veye bir yerden tutunarak destek alma gibi…

Çiş ve kakayı söyleme süreçte birlikte desteklenmelidir. Zamanı gelmeden önce küçük hatırlatmalar yapılabilir. “Çişin geldi mi?, Çiş var mı?” Çocuklar var olsa dahi yok diyebilirler. Bu durumda yok diyerek altına kaçırabilir.

Böyle bir durumda söylememiz gereken önemli sözler şunlardır:

– Neden çişini altına yaptın? (Açıklayamacağı bir soru )
– Niye bana söylemedin (Henüz öğrenme sürecinde)
– Daha az önce sana sordum ve şimdi altına yaptın (suçluluk ve utanma duygusunu pekiştirme)
off her yer pis odu (Bunu sen yaptın-suçluluk ve utanma duygusu)
Altına kaçırdığını sağa sola haber verme (Suçluluk ve utanma duygusu)

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar.. Bazen anneler çaresiz kaldıklarında başvurabiliyorlar. Ancak şunu unutmayın bu süreçte bunlar olabilir.
Ne yapmamız gerekir?
-Sakin olmak,
-Ortalığı sakin bir şekilde temizlemek,
-Tuvalete yaptığı zamanları pekiştirmek
-Başarılarını öne çıkarmak
-Güvenilir mesajlar vermek (Evet çişimizi küloda yaptık, şimdi burayı temizleyeceğim sen de bana yardım edebilirsin. Bir dahaki sefere çişinin veya kakanın geldiğini söylersen seni tuvalete götürürüm.)

BİZ NE YAPTIK?

Birinci günde bir kere “çişim geldi” diye söylediğinde tuvalete gittik ve gerçekten çişini yaptı. Ayy bu çocuk süreci kolay atlatacak diye düşündüm. Ancak öyle olmadı. İlk bir hafta tam 7 kez bağımsız söyledi ve gittik. 1 kere de kakasını söyleyerek yaptı. Diğer zamanlarda çişinin kakasının gediği sinyalleri takip ederek ve tuttuğum kayıtları inceleyerek süreci devam ettirdim. Bazen sinyaller başarı ile sonuçlandı bazen kaza ile..

Başarısız olduğu zamanlarda yüzü kaygılı endişeli ve mutsuz oluyordu. Temizlik sonrasında kısa bir süre de olsa bu kaygısı devam ediyordu. Böyle durumlarda ilgisini başka yöne çekiyordum.

Başarılı olduğu zamanlarda ise çok mutlu bir ses tonu ile “annicim çişimi tuvalete yaptım” diyordu. Sonrasında ise mutluluğu devam ediyordu.

İkinci haftamız daha güzel geçti. Kazalar devam ediyordu. Örneğin oyunu bırakmak istemediğinde oracığa kaçırıveriyordu. Bazen kakasını tuvalete bırakmak istemiyordu. Hatta küloduna bıraktığında temizlenmesini bile istemiyordu. Kakasının kendisi ile birazcık kalmasına izin veriyordum. Eninde sonunda rahatsız oluyordu. Kendisi süreci başa sarıp. Anne ben küloduma kaka yaptım. Şimdi banyoya gidip temizleyelim ve kakayı evine götürelim diyordum. Tamam ..” diyordu.

6. Öz bakım becerilerini destekleme:

Süreçte çocuğunuz için bir rutin oluşturmanız ve her seferinde bu rutini devam ettirmeye çalışmanız sizin istikrarlı olduğunuzu gösterir ve ayrıca çocuğunuz bir sonraki eylemin ne olacağını zamanla öğrenecektir.
Öz bakım becerilerini destekleme de rutinin bir parçası olmalıdır.
Küçük çocuklar için külotunu giyme çıkartma sürecine destek olabilirsiniz. Ancak bunu bir anda değil yavaş yavaş öğreneceğini bilmenizde fayda var.

Kişisel bakım ve temizlik: Peçete ile temizlenme, el yıkama, el kurulama vb. çocuğunuza uygun becerileri kapsayabilir.

Öncelikli amacınız bu süreçte “çişini ve kakasını her durumda söyleyerek yapabilmesi” olduğu için öz bakım becerilerini öğrenmesi konusunda aceleye getirip çocuğunuz üzerinde bir baskı oluşturmamaya dikkat etmeniz önerilir.

BİZ NE YAPTIK?

Yukarıda alıştırma oyunlarımızdan biri külodu giyme çıkartmaydı. Bu oyunu uzun süreli oynamak istemiyordu. Çünkü bunu yaparken zorlanıyordu. Bu nedenle oyunu kısa tutuyorduk ve ben bu süreçte başarısız olmaması için gerektiği kadar yardımda bulunuyordum.

Klozette oturduğumuz için çişi gelince;
klozeti aparıtını klozetin üzerine koyma,
– Çişini yaptıktan sonra “peçete ile temizleme” “sifonu çekme”
– Klozet adaptörünü kaldırma,
– Basamağı olan bir oturağı lavaboya yaklaştırma,
– Musluğu açma,
– Sabunu alma ( lavabomuz yüksek olunca sabunu ben veriyordum) ,
– Elini yıkama,
– Musluğu kapatma,
– Basamaktan inme,
– Havlu ile elini kurulama,
– Basamağı kaldırıp yerine koyma” gibi bir rutinimiz vardı.
Kaka temizliği biraz daha hassas olduğu için bu temizliği daha çok ben yapıyordum. Onun dışındaki her şeyi ona yaptırmaya çalışıyordum.

Son olarak peki süreç tamamlandı mı?

 • Artık öğrendi mi?
 • Ne zaman bağımsız bu işleri yapacak?
 • 3 günde öğretenler bu işi nasıl yapıyor?

Tuvalet Alışkanlığı süreci gerçekten çok önemli bir süreçtir.

Bu durum annelerin bir yarışı değil,

çocuğunuzun hazır olduğu bir zamanda gerçekleşmesi gereken bir olaydır.

 

İşte annelerin merak ettiği bu bu soruların cevabı “Tuvalet Alışkanlığı Sürecinin Sonlanması
III. AŞAMA- Bitiş ”  yazımızda olacak:)

Yakında blogta:)

About Author

20 yorum

 1. Hiç bu kdr zor bir süreç yaşamamıştım. Helak oldum diyebilirim ilk başlarda güzeldi sonra inatlaşmalar oldu ara verdim şimdi gene başladım geceleri takmıyorum güzel kalkıyor ama gündüzleri bir kabus gibi sinirlerim okadar yıpranmış ki bağırdım birkaç kez tutamadım kendimi şimdi daha çok inatlaşıyor ve kaçıyor arada götürüyorum zamanlama tutuyor ama ne yapacağımı bilmiyorum 1 hafta sonra 2 yaşında olacağız kızım çok ama çok inatçı her şeye ağlıyor buda bir süreç geçecek ama gerçekten bitmiş bir durumdayım.. Ne yapmam gerekir bilmiyorum ??

  • I. Aşamada bahsettiğim gibi 18.ayda çocuklar tuvalet alışkanlığında fiziksel bir olgunluğa yavaş yavaş erişmeye başlarlar. 2 yaşına girmesine bir hafta var diye belirtmişsiniz. Sabırlı olmanızda, çatışmaya girmemenizde, çocuğunuzla olumlu iletişimi sürdürmenizde ve herşeyden önemli olan “sakin kalmsnızda” fayda var. Zamanla bu süreci atlatacağınızı umuyorum 🙂 Sevgiler

 2. nursenertanefe@gmail.com on

  Merhaba
  Biz klozet goturunce oturuyoruz fakat hala cis geldi demiyoruz sürekli kacirabiliyor ben zamanları denk getirebilirsem yapmıyor altina.ben de sizin gibi alıştırmalar yaptim bu hafta tam zamanlı geçicem inş. Ödül işi hoşuma gitti denicem . Ama disari sık çıkıyoruz ben dışardaki wc leri kullanmak istemiyorum kendim bile kullanmazken.o is kafamı çok karıştırıyor çünkü çocuk mutlaka elliyor

  • Çişini söylemesi konusunda onu cesaretlendirin . Çişinin grldiğini anladığınız anda tuvalete gidelim dediniz .. Tuvslette gitmeden önce ne diyoruz “çişim geldi” ve söylerse gidin söylemezse yine gidin ancak her tuvalete gidişte bunu tekrarlarsanız zamanla yerleşir. Şuna dikkat edin “çişim geldi” diye söylediğinde onun bu davranışını pekiştirin. Söylemezse hiç bir şey söylemeyin.. Diğer endişeniz dış mekanlarda tuvalet kullanımı. Maalesef dış mekanlarda hijyen sorunu var. Buna yönelik aparatlar var onları yanınızda taşıyabilirsiniz. sevgiler:)

 3. Aycan cayan on

  Umarim cevaplarsiniz cunku cikmazlardayim 🙂 yaklasik 25 gun once basladik egitime. Ilk baslarda 20_30 dkk bir tuvalete tutuyordum, yavas yavas arttirdik 1,5 saate cikti 15 gunde. Bu rutinle gidince hmn hmn hic kazamiz olmuyordu. Ama snra oyunu birakip gitmk istemedi tuvalete ve hep direnc gosterdi ve cok sik kazalar yasamaya basladik. Bu surec boyunca hic cisini soylemedi. Sadece kakasini farkedip anne tuvaletee diyordu.kaka konusunda sikinti yasamadik.kabizda olsa tuvalete ypmak istiyordu. Kazalar cok artinca ben biraz tukendim ve ertelemeye karar verdim bezini taktim. Istemedi gibi oldu ama hmn kabullendi. Cisini beze yapiyor ama kakasi gelince beze yapmiyor tuvalete gitmek istiyor. Simdi ben ne yapmaliyim devam mi etmeliyim. Tuvalete gitmek istemezse ne yapmaliyim? Gece olayimiz ise 9 da yatiyoruz 12_01 gibi cise tutuyorum snra sabh kuru kalkiyor. Cise tutmasam isemis oluyor. Lutfen birfikir verin tuvalete alismiskenbira kmk icimden gelmiyor ama cisini hic farketmiyor sanki sadece kakayi tyvalet algiliyor ve soyluyor

  • Bazı çocuklar kakayı çişten çok daha çabuk öğreniyorlar.Tuvalete gitmek istemiyorsa çişini yapmak için alıştırma oyunları ile tuvalete karşı ilgisini olumlu yöne çekebilirsiniz. Oyuncaklarını konuşturarak “önce çişimizi yapacağız sonra oyun oynayacağız” gibi oyunlar kurabilirsiniz. Tekrar beze dönmeniz kafasında karışıklık yaratmış olabilir. Bu durumu azaltmak için bu sefer bezi kendi kararıyla bırakmasına yardımcı olabilirsiniz.. Ancak bu sürede baskıdan uzak durarak sakin kalarak süreci kolay atlatabilirsinşz.. Biraz zaman tanıyın 🙂 Sevgiler

 4. Sibel Hanım Merhaba, sizi inst takip ediyorum ve tarzınızı,tavrınızı çok beğeniyorum.Benimde 2 yaşına yeni girmiş bir oğlum var.Konuşma becerisi,fiziksel kabiliyetleri uygun olduğu için çiş eğitimine yaz bitmeden başlamak istedim.Hazırlık aşamasında şarkıları benimle söyledi ,bebeğimizi tuvalete götürdük vs.herşey olumluydu.Ancak altını açtığımda 3 gün boyunca 1 kere dahi tuvalete yapmadı,söylemedi ve 3.günün sonundada korkmaya başladı.Korkusu yere işenesinin yanlış olduğunu anladığı için ona kızarız diyeydi.Ki asla tepki göstermedim,ona herkosulda sakin davranirim.Cocugumun korkan aglayan halini goruncede,tamam annecim birsure daha beze yapabiliriz sen sakin uzulme dedim ve yine bezledim.Simdi ben yanlis mi yaptim?Bezi birakmakmayi ertelemeli miyim?

  • 3.gün sonunda mı beze dönüş yaptınız .. Sürece başladıktan sonra tekrar beze dönüş yapmanız çocuğunuzun kafasını karıştırmış olabilir. Yaklaşık 15 gün süreci devam ettirip herhangi bir ilerleme söz konusu olmazsa bu noktada yeniden bir karar almakta fayda vsr. Altına kaçırdığında utanma duygudu yaşarlar ve bu duygularını huzursuzluk çıkarak temizlenmeyi reddeterek yanına yaklaşılmasını istemeyerek gösterebilirler. Onun bu durumuna saygı göstermeliyiz. Korkusu olduğunu düşünüyorsanız bu durumu oyunlarla atlatabilirsinşz. Bu oyunları oynarken birincil amacınız endişesini azaltmak olmslıdır. Çişini de yapmasını eklerseniz çocuğunuz endişenin yanında stres altına girebilir.. Sevgiler…

 5. Merhaba ,benim kızım 2,5 yasından tuvalet Eğitimine başlayacağız fakat 18 günlük kardeşi olduğu için kızımda inanılmaz değişmeler oldu kendini kardeşi yerine koydu huyu tamamen Değişti bana cok düşkün olduğu için şuan kardeşiyle ilgilendiğimden benimle ilişkin eskisi gibi değil her söylediğim şeyi red ediyor.nasıl bir zamanda ve nasıl başlamam gerektiğini bilemiyorum bı konuda sizden fikir akmak istedim . Teşekkürler

  • Evde yeni bir bebek olması ve bebeğin bakımına yoğun ilgi olması bu tarz dutumların ortaya çıkmasında doğal bir süreç. Bebeğinizin uykulu olduğu zamanlarda 2.5 yaş çocuğunuzla daha fazla zaman geçirmeye çalışınız. Oyunlar oynayarak ona özel zaman ayırarak bu durumu kolay atlatabilirsiniz. Tuvalet alışkanlığı için yaş olarak tam zamanı ancak süreci uzatabilir.buna hazırlıklı olmanızı öneriyorum. en doğru kararı siz verebilirsiniz ve gerekirse bu süreç için destek alın . Sevgiler..

 6. Merhaba Sibel Hanım. 29 aylık bir oglum var. Tuvalet egitimimize baslayalı 10 gun oldu. Oyunlarla alaturka tuvalete alistirabildik, klozetten korkuyordu. Hevesli oldugu ilk zamanlarda 4.gunumuzde cisini haber veriyordu ancak daha sonraki gunlerde gitmek istememeye basladi. Suan cisini 5 10 dk tutmayi basariyor. Bu surede cis geldigini belli ettigi icin tuvalete yonlendirmeye calisiyorum ancak ikna edemedigim icin altina kaciriveriyor. Ikna edersem hemen yapip cikiyoruz. Sizce bu durumda ne yapmaliyiz? Yasadigmz durum normal mi?Ben goturmesem hic gitme taraftari degil ve ikna sureci cok stresli olmaya basladi. Tesekkurler

  • Bu dönemde çocuklar itiraz etmeyi seviyorlar. Çatışmayı en aza indirmek için şöyle bir şey yapabilirsiniz… Ona bir oyun teklif edin çok sevdiği hayır diyemeyeceği bir oyun. Örneğin “yapboz oynayalım mı” oğlunuz evet dedi.. Tamam önce tuvalete gidelim ondan sonra yapboz oynayalım diyerek farklı bir yol deneyebilirsiniz. Oyun çocuğunuzun ilgi alanına göre değişebilir. Bu da işe yaramazsa o zaman ısrar etmeyin ufak tefek kazalara göz yumun … Tutarlı davranın sabırlı olun ve çatışmayı en aza indirmeye çalışın sevgiler:)

 7. Zehra Çukur on

  Merhaba Sibel Hanım instagramdan sizi beğeniyle takip ediyorum ve benim de tuvalet eğitimi konusunda sorum olacak eğer cevaplarsanız çok sevinirim, bizim doktorumuz da iki buçuk yaşından önce tuvalete alıştırmayı önermedi oğlum haftaya 26 ayını dolduruyor. 2 ay önce oğlumda kordon kisti çıktı ve oğlumun eli sürekli bezinde artık rahatsız oluyor, ameliyat olması gerekiyor şimdi öğretsem mi oğlum için iyi olur yoksa ameliyattan sonra mı bilemedim, çevremdekilerin şimdiye kadar öğrenmemesi hata artık ameliyattan önce öğrense daha iyi olur gibi sözleri beni çok yordu, zaten oğlum daha küçük ameliyat olacak diye üzülürken bide bunlar kafamı çok karıştırdı , sizden rica ediyorum bana da cevap verin lütfen

 8. yasemin ayaydin on

  Hanimlar bana yardim edin artik sabir edemiyorum oglum cisini cok guzel ogrendi ve hic kacirma yapmiyor ama kaka konusunda oyke degil soylemiyo kiloduna yapiyo ben fark edersem.gidiyoruz ama kakada ne yapabilirin odul sisteminide denedim ama olmuyii benimle ayni sorunu yasayanlar ne yaptilarr …

  • Kakasını küloduna kaçırdığı zaman sakin olun. Sessiz bir şekilde üstünü temizleyin. Külodundaki kakasını birlikte klozete boşaltın ve güle güle diyin. “Kakalar şimdi evine gitti ve orada çok mutlu oldular” Bir dahaki sefere kakan geldiğinde söyle olur mu? şeklinde hatırlatın. Ancak bir dahaki sefere söylemezse yine sakin kalmaya çalışın. Kakasını yapacağını anlarsınız tuvalete birlikte gitmeyi teklif edin. Teklifinizi reddederse “kakam yok” gibi … Tamam gelince söyle, birlikte tuvalete gidelim diyin..

 9. SİBEL hanım merhaba, sizi instagramdan takip eden sessiz çoğunluktayım bende.. Oğlum 26,5 aylıkken yani 1 ay önce başladık tuvalet eğitimine, ilk başta tuvalete gidelim deyince geliyordu, çişini de yapıyordu, hatta 10. Günde ben takip ettikçe kazasız günü bitirmeye başlamıştık.. Fakat ben işteyken babanesine gidiyor, onla hiç gitmek istemedi ve kazalar çoğaldı.. Son 1 haftadır hiç tuvalete gitmek istemiyor, yapmıycam diyor ve inatlaşıyor.. Ağlamaya başlıyor, ben çok tükendim.. Başlangıçtan daha gerideyiz sanki.. Erken mi başladık diye düşünmeye başladım.. Gece ve 4 saate yakın tutabiliyor.. Acaba beze geri mi dönsek kendisinin bırakmasını mı beklesek yoksa ısrar etmeden sabırla devam mı etsek bilemedim, bir fikir verir misiniz? Teşekkür ederim…

  • Ortam değişikliği çocukların alışkanlıklarını kazanmasında farklı etkiler yapabilir. Çalıştığınızı belirtmişsiniz. Bu durumda size önerim; mümkün olduğunca çocuğunuzla inatlaşmayın ve tuvalet ortamında oyunlar oynamaya çalışın. Onunla bu durumu eğlenceli hale getirmeye çalışın. Yapmak istemiyorsa ve altına kaçırırsa olumsuz bir tepki vermekten kaçınarak sakin kalmaya çalışın. Sabırlı olun…

   • Cevabınız için teşekkür ederim, şu anda hadi gidelim deyince sıkıntısız gidiyor ve hemen yapıyor tuvaletini, arada kazalar olsa da çok sık değil, söyleme kısmı henüz yok, 1,5 ay oldu bu aşama bile benim için gayet kabul edilebilir☺️ Sabır işi çocuk yetiştirmek, herkese kolaylıklar diliyorum

Leave A Reply