Nih Nih Nihale

0


nihale oyunu

 

Piyasada çok farklı özelliklerde nihale bulma şansınız var

veya evinizde olan nihalleerin özelliğine göre de

bir çok oyun üretebilirsiniz.

Bebekler İçin (8 ay -2 yaş)

8 aylık bebeğinizle nihaleleri ayaklarının altına koyarak hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kavrama becerisi gelişmiş bebeklerde elden ele geçirme , direksiyon gibi nihaleyi çevirerek “düt düt” sesi ,korna sesi çıkarabilirsiniz. Bebeğinizin dokunma, işitme ve görsel algısının yanında  dil ve motor gelişimini de destekleyebilirsiniz.

12 ay ve sonrası bebekleriniz için eğer bebeğiniz yaşında yürümeye başladıysa ilk adımlarında nihale ile oynama güvenli olmayabilir. Ancak adımları ustalaştığında nihalelerin üzerinde yürümesi (kaba motor gelişim) çok eğlenceli olabilir. Silikon, mantar, ahşap ve plastik nihaleler ile farklı dokunsal uyaranları bebeğinizin keşfetmesini sağlayabilirsiniz.  Nihaleleriniz görselde yer alan nesne şeklinde ise meyvelerin adını söyleyerek zihinsel ve alıcı dil gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

18 ay ve sonrası nihalenizin fotoğrafını çektiğinizde ve nihalenizi kestiğinizde eşleme çalışmaları yapabilirsiniz. Bir çok etkinliği bir araya getirerek geliştirebilirsiniz.

Çocuklar İçin (2-8 yaş)

Çocuğunuz nesneleri tanıyorsa söylediğiniz nesnenin üzerine çıkabilir. Örneğin “elmanın üstüne çık” yönergesi verdiğinizde bunu yapabiliyorsa ikinci bir yönerge ekleyin “elmanın üstüne çık sonra alkış yap” gibi.

Nihaleleri yere bıraktığınızda nihalelerin üzerinde gezerek yürüme çalışmaları , nihalenin üzerinden atlama çalışmaları şeklinde genişletilebilir.

Okula hazırlık çocukları için nihaleyi A4 üzerine koyarak kopyasını alma içini boyama etkinliği yapılabilir veya nihalenin özellikleri hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin bu nihale hangi malzemeden yapılmış? Rengi ne? Nihale ne işe yarar? Nihale olmasaydı yerine ne kullanabilirdik?

About Author

Leave A Reply